Najbardziej kontrowersyjna książka XX wieku: „Szatańskie wersety”
Dlaczego „Szatańskie wersety” wywołały dużo kontrowersji i czym tak naprawdę są?
2022-04-26, 16:00

Szatańskie wersety

Z całą pewnością można stwierdzić, że „Szatańskie wersety” są jedną z najbardziej prowokacyjnych książek napisanych w XX wieku. Wyjaśniamy, jak się to stało.

Czym są „Szatańskie wersety”?

Licząca kilkaset stron powieść Szatańskie wersety” została napisana przez Salmana Rushdiego w drugiej połowie XX wieku i wydana w 1988 roku w Wielkiej Brytanii. Książka należy do gatunku literackiego określanego mianem realizmu magicznego. To znaczy, że autor świadomie zakłamuje rzeczywistość, ponieważ magiczny realizm polega na tym, że realny świat splata się z elementami nadprzyrodzonymi. Lektura zmusza czytelnika do zanurzenia się w świecie, w którym magiczny Orient przeplata się ze angielską rzeczywistością, duchowość z bluźnierstwem, proza życia ze światem nadprzyrodzonym, a akcja toczy się jednocześnie w przeszłości i teraźniejszości.

Szatańskie wersety okładka polskiego wydania

Na czym polega kontrowersyjność „Szatańskich wersetów”?

Szatańskie wersety” to z całą pewnością książka bluźniercza, nawiązująca do objawień Mahometa i ostro je krytykująca (na co wskazuje już sam tytuł, nawiązujący do pewnych wersetów Koranu). Z powodu publikacji tej powieści zamordowanych zostało ok. 50 ludzi, a sam Salman Rushdi dostał wyrok śmierci.

Jednak nie tylko radykalni wyznawcy islamu mogą poczuć się dotknięci tę powieścią. Może o tym świadczyć ten fakt, że książkę zakazano nie tylko w wielu krajach muzułmańskich, ale również w Indiach, Kenii, RPA, a nawet w krajach buddyjskich, takich jak Sri Lanka czy Tajlandia.

KONTAKT / AUTOR
Woblink
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.